KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(KSÜKAM)

KSÜKAM tarafından Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında “Kadın Buluşmaları” isimli etkinlik düzenlendi -09.03.2022

8 Mart 2022 Salı günü saat: 14.30’da KSÜ Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi Sezai Karakoç Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, üniversite ve il protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, KSÜ’de kadını merkeze alan çalışmaları dikkatle takip ettiklerini belirterek, yıl boyunca yürüttükleri faaliyetlerle kadının toplumdaki konumunun daha da güçlendirilmesi için farkındalık oluşturmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Üniversite olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri’ adı altında son bir haftada 7 farklı etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Rektör Can, bu etkinliklere ek olarak üniversitemize bağlı birimlerde de kadın temalı etkinliklerin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kadına yönelik her türlü şiddeti kınayarak konuşmasına devam eden Rektör Can, cinsiyete dayalı eşitsizliğin önlenmesi için toplumun bütün kesimlerinin desteğine ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Can konuşmasını hafta boyunca devam eden etkinliklerde emeği geçen herkese ve katılım sağlayanlara teşekkür ederek tamamladı.

KSÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KSÜKAM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ebru Fındıklı da bir konuşma gerçekleştirerek merkez bünyesinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan Doç. Dr. Ebru Fındıklı, kadının sosyoekonomik hayatta karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından ilk sözü alan Kahramanmaraş Şiddet İzleme ve Önleme Merkezinden (ŞÖNİM) Zehra Köroğlu ‘Kadının Koruması ve Güçlendirilmesi’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü tarafından kadının korunması ve güçlendirilmesi alanlarında sunulan hizmetlere ilişkin bilgiler veren Zehra Köroğlu, “Kadının korunması alanında Kadın Hizmetleri Birimi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü ve Kadın Konukevi Müdürlüğü kadınlara koruyucu ve önleyici hizmetlerin sunulması, farkındalık artırıcı etkinliklerin düzenlenmesi ve eğitim gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Kadının güçlendirilmesi konusunda ise Müdürlüğümüz, kadın kooperatifleri ile iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirmekte, finansal okuryazarlıkla ilgili seminerler düzenlemekte, Sosyal Hizmet Merkezlerimizle birlikte Aile Toplum Hizmetlerini yürütmektedir.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Şube Müdürü Tuğba Gökçen ise ‘Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Kadın ve Aile Hizmetleri’ne ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak yerel ölçekte aile danışma hizmetleri, psikososyal destekler, eğitim programları ve meslek edindirme kurslarıyla  kadınların sosyal hayatta güçlü olması, ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ve sosyal statülerini bilinçli şekilde muhafaza edebilmeleri için destek vermeyi sürdürdüklerini belirten Gökçen, yürütülen çalışmalar kapsamında 2019 – 2022 yılları arasında yaklaşık 50 bin kadına eğitim ve seminer düzenlediklerini, ayrıca kadına şiddetin önlenmesi adına 30 bin kişiye seminer verdiklerini söyledi.

Programın son konuşmacısı olan KSÜKAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Güldemin Darbaş da ‘Dünya Çevre Mücadelesinde Kadın Öncüler’ başlıklı sunum yaptı.

“Kadınların hem kamusal hem de özel alanda özgürleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin tam anlamda sağlanması ile mümkündür.” diyen Prof. Dr. Güldemin Darbaş, “Toplumsal cinsiyet, herkesin bildiği gibi biyolojik değil, toplumun kadına ve erkeğe yüklediği rollerle ilintilidir. 21. Yüzyılın ilk çeyreğini bitirmeye az kaldığımız şu günlerde kadınların hala bazı temel haklardan mahrum kaldığını görmekteyiz. Örneğin kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılar hala devam ediyor, hala kız çocukları erken yaşta evlendiriliyor, kadının ev içi emeği hala görünmüyor ve hala kadınları da ilgilendiren pek çok konuda kadınlar, karar mekanizmalarında etkin ve yeterli bir biçimde temsil edilmiyor.” diye konuştu.

Küresel iklim krizine bağlı olarak yaşanan çevre tahribatlarında da en büyük riski kadınların aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Darbaş, “Kadınlar 1970’li yıllardan beri doğanın ve kendilerinin birlikte özgürleşeceklerine inanarak, sadece kendi özgürlükleri için değil aynı zamanda ekolojik özgürlük için de mücadele veriyor. Bu bağlamda hem dünya’da, hem Türkiye’de pek çok kadın, ormansızlaşmadan, nükleer atıklara, ot ve böcek öldürücülerden, maden/taş ocağı kazılarına kadar pek çok alanda liderlik yaparak, çözüm önerileriyle tüm dünyaya ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.