KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(KSÜKAM)

KSÜKAM tarafından "Pandemide Kadın-Sanat: Koronavirüs Müzikal Günlükleri" isimli online konferans etkinliği gerçekleştirildi.-09.03.2021


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KSÜKAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde “Pandemide Kadın-Sanat: Koronavirüs Müzikal Günlükleri’” isimli çevirim içi konferans düzenlendi. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir SALTALI yaptı. Kadının kültür ve toplumumuzdaki önemine dikkat çeken Rektör Yardımcısı SALTALI, bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlandı. KSÜKAM Müdürü Doç. Dr. Yekta GEZGİNÇ ise kısa bir selamlama konuşması yaparak, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün anlam ve önemine ilişkin bilgiler verdi. Açılış konuşmalarının ardından KSÜKAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Günsu YILMA ŞAKALAR’ın moderatörlüğünü yaptığı konferans programına geçildi. Doç. Dr. ŞAKALAR, pandemi sürecinde kadınların sanatsal faaliyetlerdeki yeri ve önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Pandemide Kadın-Sanat konulu konferans serisinin ilk programına konuşmacı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Müzik Toplulukları Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Piyanist-Müzikolog Doç. Dr. Evren KUTLAY konuk oldu. Doç. Dr. Evren KUTLAY, 2020 Mart ayında ülkemizde başlayan COVID-19 salgını sürecinden itibaren dijital platformlar üzerinden başlattığı “Koronavirüs Müzikal Günlükleri” isimli projesi ile ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Koronavirüs Müzikal Günlükleri isimli projenin çıkış noktası, vizyon ve misyonunun yansıra istatistiksel bilgilere de yer veren Doç. Dr. KUTLAY, müzikal günlüklerin hem koronavirüs hem de müzik tarihine kalıcı bir miras bıraktığını ifade etti.

Bu bağlamda 65 gün boyunca her gün kendi evinden saat 17:00'da 65 canlı video performansı içerisinde hem solo hem de topluluk ile icra ettiği eserleri ve bestecileri kronolojik olarak tarihsel müzikoloji perspektifinden katılımcılarla paylaşan Kutlay, “Osmanlı devlet marşları, Osmanlı marşları, sultan bestekârlar, kadın bestekârlar, Osmanlı’nın Avrupalı müzisyenlerinin eserlerinden oluşturduğu repertuvarında, Kaptanzade Ali Rıza Bey, Dikran Çuhaciyan, Hammamizade İsmail Dede Efendi, Kemani Kevser Hanım, Fehmi Ege, Necib Celal Andel, Yalçın Tura gibi bestecilerinin eserlerinin yansıra halk müziği ve Türk müziğinden seçkin eserlerin de projesi içerisinde yer aldığına değindi.

Konferans videosu KSÜKAM Youtube kanalından çevrimiçi olarak izlenebilecek.