KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(KSÜKAM)

"Vokale İşaret" isimli İşaret Dili ve Acapella Gösterisi gerçekleşti-03.12.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)  Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KSÜKAM), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne özel "Vokale İşaret" isimli İşaret Dili ve Acappella gösterisi düzenledi. Yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte İşaret Dili Eğitmeni Doç. Dr. Burcu ERŞAHAN' Diş Helkimliği Fakültesi İşaret Dili Öğrencilerini yönetirken, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. Alper ŞAKALAR koro şefi olarak Müzik Bölümü Öğrencilerinden oluşan Acapella topluluğunu eş zamanlı yönetti. 

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. İnsana değer veren bir inancın ve medeniyetin mensupları olarak insanı temel alan her türlü etkinliği önemsediklerini ifade eden Rektör Can, “Dezavantajlı bireylerin ‘engelli’ olarak nitelenmesini doğru bulmuyorum. Asıl engellilik sevgisizliktir, insanı insan yapan güzel davranışlardan yoksun olmaktır. Engelli olarak adlandırılan bireyler önlerine toplum olarak koyduğumuz engelleri kaldırınca büyük başarılara imza atıyorlar. Bizler toplumumuzda bu bilinci oluşturmak amacıyla insanı merkeze alan farkındalık faaliyetlerini yıl boyunca gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Üniversite olarak dezavantajlı vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin en iyi hizmeti alabilmesi için fiziki altyapı çalışmalarını önemli ölçüde tamamladıklarını ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından ‘Engelsiz Üniversite’ ödülüne layık görüldüklerini hatırlatan Rektör Can, bu alanda önemli bir farkındalık oluşturan etkinliğe katkı sunan ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti. Haber ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KSÜKAM Müdürü Doç. Dr. Yekta Gezginç de kısa bir konuşma yaparak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenledikleri etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür etti.

Enstrüman olarak insan sesinin kullanıldığı çok sesli bir müzik türü olan acapella dinletisi ve icra edilen eserlerin işaret dili ile gösterimi katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Programın sonunda Rektör Can, Kahramanmaraş Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Koyunlu ve protokol üyeleri tarafından etkinlikte görev alanlara katılım ve teşekkür belgeleri takdim edildi.