KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(KSÜKAM)

Anneler Günü Mesajı-17.10.2017

Kadına bahşedilip de Erkeklerde olmayan en önemli meziyetlerin başında Annelik gelmektedir. Sağlam bir toplum ancak temelleri sağlam atılmışbir aile yapısı ile mümkündür. Anneler ailenin temel direği ve toplumun geleceğinde da çok önemli bir role sahiptir.  Bireyler dünyaya geldikleri andan itibaren öğrenmeye anneleri aracılığı ile başlar ve bu süreç bir ömür devam eder. Bu anlamda annelerimiz ilk ve ebedi öğretmenlerimizdir. Bir bireyin yaşam boyu gereksinim duyacağı tecrübeleri ile adeta başucu kitabı gibidir.  Bizim onlardan öğreneceklerimiz bir hayat boyu devam eder.

Annelik kuşkusuz kadına atfedilen çok önemli, bir görev, duygudur. Kadın olmak bu annelik vasıflarını taşımak için yeterlidir. Biyolojik olarak anne olmasa bile yüreğinde o sevgiyi taşıyan bu sorumluluğu toplumun her alanında yerine getirmeye çalışan birçok kadının var olduğunu her yerde gözlemleyebiliyoruz.

Bir Anne yada anne adayı yada kendini anne gibi hisseden tüm kadınlarımız toplumu oluşturan bireylerin eğitiminde ve gelişiminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun farkındadır. İşte belki de bu sorumluluk annelik duygusunu karşılıksız kılmaktadır.

Kadınları bu sorumluluk bilicinde olan bir toplum her zaman zorlukların üstesinden gelmeyi başaracaktır. Kadınlara toplumda gereken ilgi ve desteği her zaman veher koşulda,  hayatın her alanında verebildiğimiz gün,  geleceğimizi de teminat altına aldığımız gün olacaktır kuşkusuz..

Her şeyden önce bir kadın ve anne olarak annelerimize verdiğimiz değeri yalnızca bir gün değil tüm zamanlarda hissettirebildiğimiz günlerin gelmesi dileği ile;

Tüm annelerin, anne adaylarının, biyolojik olarak olmasa bile kendini anne hisseden tüm kadınların anneler gününü kutluyorum.

                                                                          KSÜKAM Müdürü

                                                           Yrd. Doç. Dr. Yekta GEZGİNÇ